تبلیغات
وکیل پایه یک دادگستری - فوت امین در چک امانی
شنبه 10 مهر 1389  11:31 ب.ظ

دوستان درخواست کرده بودند که در این مورد مطلب را بازتر نمایم و در این مقاله به این مسئله اشاره خواهم کرد

وقتی مالی به امنت در اختیار کسی قرار می گیرد وی در رابطه با آن مال امین محسوب می شود و طبق قانون می بایست به همان شکلی که توافق شده مورد استفاده قرار گیرد که ممکن است این توافق در رابطه با عودت آن یا مصرف آن در مورد معین و .... باشد

در رابطه با چک نیز این مسئله صدق می نماید

1- ممکن است چک صادر شده ، به امانت در اختیار کسی قرار داده شود و قرار بر این باشد که امین آن را به شخص ثالث بدهد جهت وصول.

2- ممکن است چک به امانت در اختیار کسی به عنوان امین قرار گیرد جهت تضمین چیزی که بعد از مدتی و رفع موضوع مورد امانت ، چک به صاحب آن عودت داده شود که بیشتر منظور از چک های امانی این قسم از چکها می باشد

حال ممکن است امانی بودن چک در متن آن قید شده باشد که بانک به این مسئله توجهی ننموده و مبلغ چک را می پردازد اما پس از اینکه کار به علت برگشت چک یا شکایت صادر کننده چک به دادگاه کشیده شد دلیل محکمی بر محکومیت دارنده چک ( امین ) می باشد.

با تمام این فروض اگر دارنده چک آن را به شخص دیگر واگذار نماید و امین فوت کند دو حالت پیش می آید:

1- در صورتی که در متن چک نوشته شده باشد بابت امانت دست وکیل صادر کننده باز است چرا که یکی از استثنائات عدم وارد بودن ایرادات در اسناد در وجه حامل این است که دارنده چک باید دارنده با حسن نیت باشد و می توان از این مورد استفاده کرد و جلوی صدور حکم را گرفت.

در ادامه و در مقاله بعد در رابطه با چگونگی دفاع در این مورد و در رابطه با صدور چک امانی در زمانی که در متن چک امانی بودن قید نشده باشد و مشکلات آن توضیح داده خواهد شد.

ادامه دارد...


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها